WYBIERZ KATEGORIĘ


ZAMKNIJ
WYBIERZ KATEGORIĘ


ZAMKNIJ
WYBIERZ KATEGORIĘ


ZAMKNIJ

BLOG#Video Marketing ABC - część 3
DATA DODANIA: 2018-04-18


#WideoMarketingABC

FAKTY I MITY O WIDEO MARKETINGU - SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK

W tym artykule podsumujemy trochę temat, zatem może się zdarzyć, że pewne informacje będziecie kojarzyć z poprzednich naszych materiałów. Ale mimo wszystko mamy nadzieję, że coś jednak was zaskoczy. :)

MIT #1 Wideo marketing jest drogi.

To stwierdzenie jest mitem przede wszystkim dlatego, że wideo marketing NIE MUSI być drogi. To już nie te czasy, gdy nakręcenie filmu było dostępne tylko dla nielicznych, ze względu na cenę i stopień trudności obsługi sprzętu. Dziś każdy ma w kieszeni smartfona z całkiem niezłą kamerą i jeżeli chce, może nauczyć się podstawowych zasad kręcenia wideo, a nagrany materiał montować w prostych, darmowych programach montażowych. Nawet jeśli zdecydujesz się na profesjonalne działania z ekipą (na przykład z nami ;) ), form materiałów wideo jest obecnie bardzo wiele i nie wszystkie muszą być kosztowne. Pamiętaj jednak, że jeśli wymyślisz sobie reklamę z efektami specjalnymi i mnóstwem statystów, nie powinieneś się zdziwić, gdy dostaniesz kosmiczną wycenę. Bo mówiąc krótko: wideo marketing MOŻE być drogi, ale NIE MUSI. Kolejna sprawa, która wpływa na to, że powinniśmy odłożyć stwierdzenie o drogim wideo marketingu między bajki, to jego efektywność i koszty promocji. Jeżeli je porównasz z efektywnością i kosztami emisji reklam w mediach tradycyjnych, twoje wątpliwości natychmiast zostaną rozwiane. A więcej o efektywności wideo marketingu, pisaliśmy już w pierwszym artykule Jak działa wideo marketing

FAKT #1 Wideo marketing nie jest tani.

Wideo marketing może być niedrogi. Ale czy tani? To zależy jak do tego podejdziesz i jak pojmujesz "taniość". Jeśli uwzględniasz w budżecie tylko i wyłącznie materiał, który zamierzasz tworzyć we własnym zakresie, zastanów się, czy posiadanie contentu, to już wideo marketing. Bo czy wideo marketing tworzą materiały, których prawie nikt nie widział? Aby twoje działania miały sens, musisz uwzględnić w budżecie również koszty promocji, bo czasy, gdy wszystko, co wrzucało się do mediów społecznościowych, rozchodziło się samoistnie lotem błyskawicy, niestety już się skończyły. O tym, jak możesz promować materiały wideo marketingowe, pisaliśmy sporo w poprzednim artykule. Kolejna sprawa jest taka, że nie do każdej branży, usługi, czy marki, pasują wizerunkowo amatorsko nagrane materiały i czasami lepiej jednak wybrać pomoc profesjonalistów (na przykład nas ;) ), którzy zaproponują niedrogie, ale już dużo lepiej prezentujące się, rozwiązania.

MIT #2 Wideo w Internecie nie sprzedaje.

Bardzo długo to stwierdzenie pokutowało pośród polskich firm, a prawda jest taka, że jeżeli twoje wideo nie jest dobre, to faktycznie - nie sprzedaje. Jeżeli nie jest wycelowane w odpowiednią grupę docelową, jeżeli nie jest promowane w tej odpowiedniej grupie, jeżeli nie przyciąga uwagi od pierwszych sekund, jeżeli ma nieodpowiedni przekaz, to tak - wtedy nie ma szansy, by coś sprzedało. Jeśli jednak twoje materiały wideo są odpowiednio przygotowane, jeśli nawet posiadają odnośniki typu "call to action", które mogą odrazu przekierować odbiorcę do odpowiedniego miejsca, w którym może kupić produkt lub zamówić usługę, możesz zapomnieć o tym stwierdzeniu. Na zawsze. A dlaczego? O tym mówią fakty.

FAKT #2 Wideo marketing jest efektywny w sprzedaży.

Aby nie powielać informacji z pierwszego artykułu, wspomnimy na początek, że istnieją badania, które wskazują, że aż 84% odbiorców zdecydowało się na zakup danego produktu, po obejrzeniu materiału wideo producenta. Są one wiarygodna zwłaszcza wtedy, kiedy sprzedajesz coś materialnego, co można pięknie zaprezentować. Pokazując wspaniałe efekty, jakie można osiągnąć dzięki twojej usłudze, twoja efektywność może być porównywalna. Jeżeli działasz przede wszystkim w modelu B2B, możesz uzyskać efektywność prezentując w odpowiedni, interesujący sposób swoją działalność i siebie, jako partnera biznesowego. Nie zapominaj o tym, że twoje materiały muszą być precyzyjnie targetowane w Internecie, co w dzisiejszych czasach jest naprawdę łatwe i niedrogie - zwłaszcza w social mediach. Pamiętaj o jednym: jeżeli planujesz PR-ową kampanię wideo marketingową, której celem będzie zrealizowanie bardziej złożonej strategii i przede wszystkim promowanie marki, a nie impulsywna sprzedaż, nie spodziewaj się przełożenia tych badań na pojedynczy klip wideo. Taka kampania może ci się za to znacznie bardziej opłacić w dłuższej perspektywie, niż typowa, sprzedająca reklama.

MIT #3 Trudno zmierzyć skuteczność materiałów wideo.

Dopóki materiały wideo funkcjonowały jedynie w tv, trudno było zbadać ich efektywność. Ale jeżeli odniesiesz to zdanie do wideo marketingu w Internecie, to trudno o większą bzdurę. Zacznijmy o d serwisu YouTube, którego narzędzie analityczne jest połączone z systemem Google Analytics. Pokazuje nie tylko ilość wyświetleń twojego materiału, ale także analizuje zaangażowanie odbiorców - to, w którym momencie przestali oglądać twój film. Możesz też sprawdzić źródła, czyli dane o tym, skąd pochodzą twoi widzowie, ich wiek i płeć, i to (bardzo ważne), ile osób kliknęło w link na karcie końcowej. Jeżeli chcesz sprowokować swoich widzów do impulsywnego zakupu, koniecznie zapoznaj się z tym narzędziem. Menedżer reklam na Facebooku nie pozostaje w tyle. Dzięki niemu nie tylko możesz precyzyjnie targetować promocje materiałów wideo i postów z linkami do nich, sprawdzać ilość i źródła kliknięć, czy dane o klikających internautach - możesz też sprawdzić w jakich godzinach twoi odbiorcy byli najbardziej aktywni oraz jaki był stosunek wyświetleń do kliknięć. Dzięki tym informacjom kolejną promocję możesz poprowadzić lepiej i skuteczniej. Narzędzia podobnej jakości oferuje również Instagram. Podsumowując: badanie efektywności materiałów marketingowych jeszcze nigdy nie było tak łatwe i dokładne.

FAKT #3 Social media kochają wideo marketing.

Nie dość, że social media dają świetne narzędzia do badania efektywności materiałów wideo, to jeszcze społeczności w nich zrzeszone ewidentnie ewoluują w kierunku faworyzowania filmowych treści. Nie bez powodu algorytm Facebooka jest dla nich najbardziej łaskawy. Badania sprzed ponad pół roku mówiły o tym, że na Fb dziennie użytkownicy oglądali ponad 100 milionów godzin wideo. Za pewnik możemy przyjąć, że aktualnie ta liczba jest dużo większa. Instagram zdążył już dawno zlikwidować pierwotne ograniczenie długości wideo do 30 sekund, a z narzędzia Insta Stories prawie rok temu korzystało już ponad 200 milionów użytkowników. Wideo są podawane dalej na Twitterze ponad 6 razy częściej niż grafiki, a Snapchat to - w badaniach sprzed roku - około 10 000 000 000 oglądanych wideo dziennie. Robi wrażenie, prawda? :) A według prognoz Cisco w 2021 roku internauci będą oglądać średnio 5 milionów lat materiałów wideo miesięcznie. (!)

MIT #4 Trudno pozycjonować materiały wideo.

Jak pozycjonować coś, co nie ma w sobie treści w formie słów? Czy to nie brzmi jak zmora SEO? ;) Na szczęście Google i media społecznościowe już dawno wyszły na przeciw tym zgryzotom. Pozycjonowanie wideo to nie tylko tytuł (niezwykle istotny), opis, czy tagi na YouTubie. To też oznaczenia, tagi i hasztagi, szczególnie ważne na Instagramie, gdzie użytkownicy faktycznie ich używają.

FAKT #4 Umieszczenie wideo w treści maila zwiększa klikalność o 200-300%.

Mailingi i newslettery to nie lada wyzwanie. Tylko najlepsi unikają lądowania w niechcianych, czy kasowania przed otwarciem. Umieszczanie materiału wideo w treści jest jednym ze sposobów, by przetrwać w mailngowej dżungli i skłonić swoich odbiorców do otworzenia wiadomości. Nie dość, że zwiększa klikalność o 200-300% (sporo, prawda?), to jeszcze o 26% obniża prawdopodobieństwo wypisania się adresata z twojego newslettera. Jeśli prowadzisz newsletter, warto przemyśleć tę opcję.

MIT #5 Najważniejsza jest ilość like'ów i share'ów.

Na pewno miło jest patrzeć na to, jak twoje wideo rozchodzi się jak szalone po Internecie, upstrzone mnóstwem reakcji. Jednak zanim zaczniesz skakać z radości, zastanów się: kto szeruje twoje wideo? Czy jest szansa, że to twój potencjalny klient? Dlaczego ktoś szeruje twoje wideo? Czy ten ktoś wróci na twoją stronę lub na twój profil? Pamiętaj, że jeden rzetelny like od potencjalnego klienta jest o wiele więcej wart, niż 10 like'ów od przypadkowych osób. Postaraj się nie dać się zwieść ilości, a stawiaj na jakość twoich aktywnych odbiorców. Tylko wtedy będziesz skuteczny, a twoje działania przełożą się realnie na sprzedaż.

FAKT #5 Najważniejsza jest jakość.

To ona zadecyduje o tym, czy odpowiednio promowany materiał chwyci w odpowiedniej grupie odbiorców. To fundament. Jeżeli nie wypali promocja, możesz nie uzyskać spodziewanych wyników. Ale jeżeli będziesz mieć kiepski materiał, Z PEWNOŚCIĄ ich nie uzyskasz. Jeżeli chcesz, by twój materiał wideo realizował twoje cele, ale nie jesteś przekonany, że samodzielnie możesz taki materiał przygotować, lepiej zainwestować w profesjonalistów (na przykład nas ;) ), niż martwić się brakiem efektywności po fakcie.

MIT #6 Dobra treść wypromuje się sama.

Kiedy mówimy o jakości, warto obalić jeszcze jeden, bardzo popularny mit. Niestety - jakość to nie wszystko. Jeszcze kilka lat temu w mediach społecznościowych konkurencja była o wiele mniejsza, a zasady gry w algorytmach były nieco inne i o wiele łatwiej było osiągnąć efekt wiralowy tak po prostu. Dzisiaj nawet najlepsze wideo potrzebuje wsparcia promocyjnego. Aktualnie jeżeli jakaś treść dystrybuuje się sama, jest to zazwyczaj kwestia bardzo dużego szczęścia, a zdarza się to też przeważnie w przypadku treści amatorskich, nie służących niczemu więcej, niż rozrywce. Już badania z 2016 roku pokazywały, że najefektywniejszymi sposobami promowania w sieci materiałów wideo marketingowych były (w przypadku B2C):

- działania SEM (promocje w wyszukiwarkach, SEO + PPC) - 64%

- posty promowane w mediach społecznościowych - 61%

- reklamy PPC w mediach społecznościowych - 59%.

Nie warto zatem czekać na szczęście, które może nigdy nie nadejść, a lepiej wykorzystać dostępne narzędzia, które pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał twoich treści wideo.

FAKT # 6 Przyswajamy przede wszystkim informacje wizualne.

Na efektywność materiałów wideo wpływa jeszcze fakt, zgłębiony przez naukowców z The Power of Visual Communication, że 90% informacji jest transmitowanych do mózgu w formie wizualnej. Dodatkowo informacje te są przetwarzane przez umysł aż 60 tysięcy razy szybciej, niż informacje tekstowe. Stąd tak duży procent wzrokowców w naszym społeczeństwie. Możemy więc wykorzystać materiały wideo także do tego, by coś w atrakcyjny i skuteczny sposób wytłumaczyć i opowiedzieć, tak jak dzieje się to na przykład w filmach typu explainer video, które mają bardzo duży potencjał w przypadku wideo marketingu (przygotujemy na ich temat oddzielny artykuł). Możemy też łatwo i przyjemnie przekazać więcej pozytywnych informacji na temat naszego produktu, czy usługi, a tym samym sprzedać je lepiej i szybciej.

MIT #7 Moja kampania powinna dotyczyć tylko mojego produktu lub mojej działalności.

To kolejny mit, który warto obalić. Social media i współczesny marketing opierają się nie tylko na pojedynczych strzałach, ale przede wszystkim na długotrwałych relacjach, lojalnych klientach, którzy mają jakąś więź z naszą firmą, darzą nas sentymentem. By to osiągnąć, nie wystarczy być przysłowiową pliszką chwalącą w kółko swój ogonek, choćby najpiękniej. Treści, które dajemy swoim klientom bezinteresownie, takie, które mogą ich zaciekawić, ale nie mają na celu bezpośredniej sprzedaży, przydatna wiedza, która może im się przydać, rozrywkowe, pozytywne materiały, albo nawet głębsze, bardziej refleksyjne emocje - to wszystko buduje wokół naszej marki społeczność wiernych odbiorców. Na ich wsparcie możesz potem liczyć w przypadku kampanii sprzedażowych, choćby miało być to tylko wsparcie promocyjne w postaci like'ów i udostępnień. Taki klient, jeśli będzie miał potem wybór pomiędzy tobą, a twoją konkurencją, wybierze ciebie, bo z tobą będzie się czuł związany. Taka kampania jest trudna do zmierzenia, wymaga przemyślanej strategii i cierpliwości, ale jej efekty są nie do przecenienia.

FAKT # 7 Wideo marketing to nie tylko YouTube.

Jeżeli uważnie czytałeś ten artykuł, już na pewno o tym wiesz. Dlaczego zatem warto publikować materiały nie tylko na YouTubie? Publikując wideo bezpośrednio w serwisach społecznościowych wzmacniasz swoje profile i naturalnie zapewniasz postom lepsze pozycjonowanie niż w przypadku postów z linkiem. Jak już z resztą wiesz, nie liczy się to, gdzie twoi odbiorcy widzieli twój materiał. Ważne, że go widzieli. Tak naprawdę ilości odtworzeń na yt ważne są przede wszystkim dla youtuberów, żyjących z reklam na swoich kanałach. Dla przedsiębiorców liczy się przede wszystkim dotarcie z treścią do potencjalnych klientów, nie ważne, którą drogą. Należy pamiętać też o serwisie Vimeo, który coraz szerzej wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom, a który jest absolutnym must have w przypadku branż kreatywnych, czy powiązanych z kulturą i sztuką. Jeśli zaś kierujesz swoją ofertę do osób poniżej 25 roku życia, powinieneś koniecznie zainteresować się prowadzeniem atrakcyjnego profilu na Snapchacie. Wciąż niewiele marek potrafi go naprawdę fajnie wykorzystywać i dlatego właśnie łatwiej się tam przebić, jeżeli chce się trafić ze swoim przekazem do Milenialsów. Trzeba jednak pamiętać, że estetyka Snapa jest specyficzna i wymaga większego zaangażowania, bo tutaj bardzo ważne jest wchodzenie w relacje, a nie tylko beznamiętne publikowanie treści.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł w jakiś sposób was zainspirował. :) Jak zwykle, prosimy o komentarze, pytania i sugestie, które zawsze są dla nas bardzo pomocne i zapraszamy do śledzenia kolejnych tematów na naszym blogu.

Na koniec polecamy wam jedną z naszych produkcji, która doskonale dała sobie radę w social mediach:
Tagi:Wróć
Dom produkcyjny NOX MEDIA powstał na bazie zamiłowania do grafiki, połączonego z fascynacją produkcją filmową. Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, iż naszą domeną staną się profesjonalne filmy reklamowe, a także spoty i animacje o różnych charakterze. Dzięki sprawnej współpracy wewnątrz naszego zespołu oraz wysokim kwalifikacjom wszystkich jego członków, nasze produkty spełniają oczekiwania bardzo wymagających Klientów.

Działamy między innymi na terenie: Katowic, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina...


tel. 885 807 321        e-mailinfo@noxmedia.pl
Noxmedia, woj. śląskie, 43-140 Lędziny, Pokoju 130

Realizacja: Dpl Agency - Tworzenie Stron Internetowych